Hederspristagaren: "Jag är nog ganska lik Bamse"
Hederspristagaren Christian Ryltenius tog emot Drakstatyetten inför en fullsatt salong på Göteborg Film Festival Prisma i samband med visningen av hans film Bamse och havets hemlighet.
– Det kändes i hjärtat, det gjorde det, säger en glad och rörd Christian Ryltenius om att tilldelas hederspriset.

Christian Ryltenius är en av Sveriges främsta animationsregissörer. Han jobbar på animationsstudion Slugger Film i Malmö som består av ett team på uppemot 20 personer. Ryltenius beskriver det som en liten fabrik, där de jobbar med allt från storyboards till layout och skapar cirka en film om året.
– Det fantastiska är att vi fortfarande jobbar mycket med papper och penna. Vi jobbar i traditionell 2D, säger han.
Nu på äldre dar gillar han animationsfilm från auteuren Hayao Miyazaki och allt annat som kommer från ikoniska Studio Ghibli. Men som ung växte Ryltenius upp med Disney. En av de första Disneyfilmerna som han såg på bio var Pongo och de 101 dalmatinerna, som han blev stormförtjust i. Han blev enormt inspirerad att titta på mer animation, började teckna ännu mer och bestämde sig vid en tidpunkt att göra en animerad film.

– Det visade sig vara väldigt svårt. Det här var långt före internet. Då fick man verkligen sitta och klura på sin lilla kammare, hur går det här till?
Jobbar med svenska nationalklenoder
Senare kom han i kontakt med Per Åhlin, en av pionjärerna inom svensk animerad film och Göteborg Film Festivals festivalkonstnär 2015, och fick jobba på hans studio Pennfilm.
– Då gick jag mitt livsöde till mötes och lärde mig animation genom att jobba med Per och hela det teamet på Pennfilm.
Bland annat jobbade Ryltenius på den dubbla guldbaggevinnaren Resan till Melonia, en hommage till William Shakespeares Stormen. I dag jobbar Ryltenius mindre med dammiga pjäsförfattare som förlaga och mer med svenska nationalklenoder som Bamse, Mamma Mu och Pelle Svanslös. Om han får välja en karaktär i Bamses universum som han identifierar sig med så faller valet på just världens snällaste björn.
– Jag är nog ganska lik Bamse. Jag är snäll hoppas jag. Jag är absolut inte som Lille Skutt eller Skalman.

Ryltenius menar att fantasin, idérikedomen och berättarglädjen som är en stor del av animerade filmer spelar en viktig roll för barn. Hans förhoppning är att filmerna ska leva vidare och uppmuntra barn till att "ta ut svängarna och hitta glädjen i att skapa."
– Jag hoppas att det är minnen för livet. Att man tar med sig de här filmerna i hjärtat och sen att de finns närvarande även i vuxen ålder. Vem vet, kanske man introducerar det till sina egna barn eller barnbarn.
Så här löd juryns motivering:
"Christian Ryltenius har med stor berättarglädje och en sällsynt förmåga att nå en ung publik skapat filmer som förenar humor och äventyr med ett varmt humanistiskt perspektiv. Genom sitt filmskapande har Ryltenius utvecklat och förnyat svensk animationsfilm, och introducerat välkända och älskade karaktärer som Bamse, Mamma Mu och Pelle Svanslös för nya generationer."
Tidigare hederspristagare på Göteborg Film Festival Prisma: I Just Want To Be Cool, Linda Hambäck, Eva von Bahr & Love Larson, Tina Mackic, Gunilla Bergström, Jan Lööf, Georg Riedel och Barbro Lindgren.