Lovisa Sköld är 2026 års festivalkonstnär
Nästa års festivalaffisch har skapats av konstnären Lovisa Sköld. Med en obestridlig teknisk skicklighet förenar hon det vardagliga och det fabulösa i sina karaktäristiskt glansiga oljemålningar.
Foto: Ola Kjelbye
Lovisa Sköld föddes i Småland 1985 men är hemmastadd i Göteborg sedan 20 år tillbaka. Kärleken till skapandet väcktes på HDK-Valand där hon tog bildlärarexamen 2011. Två år senare valde Lovisa Sköld att lämna läraryrket för att skapa konst på heltid och idag tillbringar hon dagarna i sin ateljé på Stigbergstorget i Majorna där hon målar alla sina verk, så även 2026 års festivalaffisch.
– Det är något av en dröm för mig att få det här uppdraget! Jag har ju bott i den här staden ganska länge och varit på många filmfestivaler, så att få skapa den här bilden som kommer synas runt på stan och på festivalprogrammet känns otroligt fint och ärofyllt, säger Lovisa Sköld.
De senaste åren har hennes hyperrealistiska målningar uppmärksammats flitigt i media och visats på utställningar runt om i Sverige såväl som på Room57 Gallery i New York. Verket hon målat för Göteborg Film Festival 2026 speglar givetvis hennes konstnärliga signum: glansiga lackplagg, vilket hon knyter an till årets fokus: Focus: Truth.
– Jag jobbar ju alltid med glansiga material, vilket för mig är en symbol för yta och något som i sin tur speglar hur vi lever idag – till exempel ytligheten vi ser i sociala medier. Det vi visar upp där är inte alltid sanningen.
Affischavtäckning 6 december
Årets festivalaffisch avtäcks under högtidliga former i samband med invigningen av Olof Palmes plats, den 6 december kl 14.oo. Årets affischkonstnär Lovisa Sköld avtäcker affischen tillsammans med Pia Lundberg, konstnärlig ledare på Göteborg Film Festival. Under evenemanget ges tillfälle att köpa signerade affischer samt andra härliga julklappar från Göteborg Film Festival mellan klockan 14-16.
Var: Olof Palmes plats, Järntorget
När: Lördag 6 december klockan 14.00